Подивився на систему
ProZorro, яка покликана знизити корупцію в держзакупівлях і з скоро стане обов'язковою по всій Україні.
Сайт Прозорро - _https://prozorro.gov.ua/
Система чимось нагадує біржі для фрілансерів: заявки, попит пропозиції, демпінг. Це позитивно і економить державні кошти, дає змогу усунути монополію. В теорії. Але якщо детальніше проглянути заявки, то складається картина, що обираються практично ті ж самі особливо наближені до чиновників «любі друзі», які пасуться поблизу державних підприємств і організацій роками.
Наприклад, надибав тендер в Каневі на закупівлю в міськраду конкретної моделі принтера ціною 6 900 грн. На зустрічну заявку, що є повний аналог на 1000 грн дешевше, чинуша пише що так дійсно характеристики повністю відповідають бажаним, але тендер уже створено під конкретну модель принтера. І йому пофіг, що будуть перевитрачені державні кошти, бо спорити з начальством у нас не привчені. Бабки виділено - треба освоїти і освоїти дадуть наближеним.
Відповідь: Доброго дня, так дійсно, я переглянув характеристики, ви праві, але так як зукупівля створена на HP то буду торгувати вже цей девайс, дякую за інформацію.
Або, наприклад, створюють тендер умови якого може виконати тільки конкретне комунальне підприємство, яке його постійно і виконувало, напевне, традиційно за завищеною ціною (91 тисяча грн на догляд за міським фонтаном). Чи пишуть прямо так - треба 100 кг твердого сиру "ВасінСир" ПП Васі Пупкіна з села Підзалупінське, бо наші псіхи звикли їсти саме його, та й брата-кума-свата Васю потрібно виручити.
Ці випадки, на секундочку, порушення закону України про державні закупівлі, який забороняє вказувати конкретну модель чи фірму виробника. Що правда, деякі тендери на
сайті ProZorro закриті саме через подібні порушення закону і дискримінацію учасників.
Хоча сподіваюсь, що в майбутньому
система ProZorro відшліфується і почне працювати дійсно ефективно і надасть змогу вийти на державні закупівлі простим приватним підприємцям.